Skóra szlachetna

Twój portfel to długa historia – jeżeli go lubisz możesz sprawić, że będzie Ci służył przez lata…

Na wstępie warto uświadomić sobie jedno – nie Jesteś pierwszym użytkownikiem materiału, z którego został on wykonany. Ten materiał to skóra, nie powstał więc on w żadnej fabryce – stworzyła go natura. Jak wszystko co naturalne, przeszedł długi proces pełen gwałtownych zdarzeń, doświadczył przeróżnych bodźców: narodził się, rósł, porastał włosiem, rozciągał się, wyginał, mókł, sechł, znosił mrozy i upały, kaleczyły go ciernie, kąsały insekty – wszystko to zapisało się na nim w sposób bardziej lub mniej trwały i wpłynęło na obecny wygląd. Gdy przestał już być potrzebny pierwszemu właścicielowi trafił do garbarni, gdzie tchnięto w niego drugie życie i przygotowano na nowe wyzwania.

Tam, choć poddany został procesom technologicznym, nie ingerowano zbyt gwałtownie w jego naturę, by nie pozbawić walorów stanowiących o jego przewadze nad materiałami syntetycznymi. Posługując się tradycyjnymi metodami i w oparciu o naturalne garbniki, wyprawiono go tak, by służył Tobie przez następne lata.

Pielęgnacja skóry

Jest jedna naczelna zasada: im skóra szlachetniejsza – tym bardziej widoczne są na niej ślady burzliwej przeszłości o których wspomniano wyżej. Dlatego nie dziw się jarzmom, różnicom w fakturze, deseniom etc. widocznym na jej powierzchni. Cechą charakterystyczną wysokogatunkowej skóry jest także to, że w sposób naturalny się starzeje: nabiera miękkości, pokrywa patyną, chłonie zabrudzenia. Skóry „pull up”, woskowane czy olejowane relatywnie łatwo ulegają zarysowaniu z tym, że są to ślady nietrwałe i łatwe do usunięcia – zazwyczaj wystarczy potrzeć palcem i znikają. Jeżeli zależy Ci by portfel jak najdłużej wyglądał jak nowy, warto poddać go okresowej pielęgnacji. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do Twojej własnej skóry ta, z której wykonany jest portfel zawiera barwniki, dlatego niekoniecznie sprawdzą się w jej pielęgnacji środki, których na co dzień używasz np. do mycia rąk. Chodzi o to by usunąć tylko ewentualne zabrudzenie, a nie barwnik, olej czy wosk, którym jest pokryta. Dlatego zamiast mydła czy kremów które masz w łazience, lepiej w takiej sytuacji sprawdzą się środki dedykowane do pielęgnacji skór. Należy stosować je zgodnie z instrukcją producenta, zawsze jednak warto najpierw dokonać próby na mniej eksponowanym elemencie.

Temperatura i wilgoć

Należy pamiętać, że produkt wykonany ze skóry – zwłaszcza licowej, źle znosi kontakt z substancjami oleistymi – mogą one pozostawić trwałe plamy trudne do usunięcia. Natomiast przypadku przemoczenia wodą, należy produkt przetrzeć suchą czystą szmatką, po czym suszyć powoli w temperaturze pokojowej, najlepiej w przewiewnym miejscu.

Zbytnie przesuszenie też skórze dobrze nie służy – jeżeli przez nieuwagę Zostawiłeś go w upalny dzień na kilka godzin w nasłonecznionym miejscu, mogą na skórze wystąpić przebarwienia i mikropęknięcia. Skóra potrzebuje odrobiny wilgoci by zachować elastyczność i to kolejny powód przemawiający za okresową pielęgnacją.

Odpowiedni wybór

Kupując portfel warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem tak, by dopasować pojemność do zawartości jaką zamierzasz w nim przechowywać. Portfel zbyt wypchany nie tylko prezentuje się mało elegancko, ale również podlega deformacji, napy potrafią same się otwierać, a szwy bardziej narażone są na przetarcia i rozprucie. Dlatego warto od czasu do czasu poświęcić mu chwilę, by przyjrzeć się czy wszystkie paragony, zużyte bilety, czy monety obcych walut, których nie wydaliśmy w ubiegłym roku na wakacjach na drugim końcu świata, musimy koniecznie mieć zawsze przy sobie.

Noszenie portfela w tylnej kieszeni spodni również nie jest dobrym pomysłem, jeżeli zależy Ci by służył długo i dobrze się prezentował. Pomijając już fakt, że tak przechowywany portfel jest łatwym celem dla kieszonkowców, to także występuje wtedy większa podatność na zniszczenie, gdyż poddawany jest dużym obciążeniom, tarciu pod silnym naciskiem – co zwłaszcza w kontakcie z potem zawierającym sól, fatalnie wpływa na jego kondycję.

Niezbędny towarzysz

Może nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale butów, odzieży, czy nawet torebek mamy całe szafy, natomiast portfel zazwyczaj użytkujemy tylko jeden – dlatego staje się on tak bliskim nam akcesorium, do którego się przywiązujemy i niechętnie zmieniamy nawet, gdy już nosi ślady dużego zużycia. Jednocześnie poddawany jest on codziennej eksploatacji – często w trudnych warunkach, dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi by był z nami jak najdłużej.

Wiele metod
dostaw

Polska MARKA

RFID chroniący
przed kradzieżą

Prawdziwa skóra

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami, otrzymuj rabaty i dostęp do ofert specjalnych.
Klikając w przycisk Zapisz się, zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.

14 dni na zwrot
produktu

Darmowa dostawa do Paczkomatu InPost (przedpłata)
od 100 zł

Wysyłka
produktu w 24h

Bezpieczne płatności
i transakcje