Wymiary polskich banknotów – wszystkie nominały

Obecnie coraz popularniejsze stają się transakcje bezgotówkowe, lecz nie znaczy to, że pieniądze w swojej materialnej formie zupełnie znikają z użycia. Tak nie jest, bowiem wciąż znajdują zastosowanie w codziennym obiegu. Niektóre osoby wolą posługiwać się gotówką. To pozwala im na szczegółowe kontrolowanie, ile wydają, a często pozostaje dla nich również łatwiejsze i wygodniejsze. Co więcej, nadal zdarzają się punkty, w których wymagana jest płatność banknotami. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób ma je wciąż przy sobie. I choć każdy dobrze wie, jak wyglądają wszystkie dostępne w Polsce nominały, zapewne niewielu zna ich wymiary. Ktoś mógłby zapytać, po co potrzebne są te informacje. Mogą pozostać one zwykłą ciekawostką lub też przydać się przy wyborze portfeli czy innych etui i saszetek przeznaczonych do przechowywania pieniędzy. Bez wątpienia warto więc wiedzieć, jak duże są poszczególne z nich.

Odkrywamy wymiary polskich banknotów

W portfelu znajdują się zwykle różne nominały. Każdy z nich charakteryzuje inny rozmiar. Celem tego jest możliwość odróżnienia ich wartości bez konieczności zobaczenia widniejących na nich napisów i ilustracji. To duże ułatwienie dla osób niewidzących lub niedowidzących. Ale wielkość banknotów może mieć też inną funkcję. Ten o najmniejszym nominale, czyli 10 zł, jest również jednocześnie fizycznie najmniejszy. I odwrotnie.  Ten o największym nominale, a więc 500 zł, ma największy rozmiar. A ile konkretnie centymetrów mierzą banknoty 100 zł i inne? Te wymiary przedstawiamy poniżej. Warto się z nimi zapoznać, by dowiedzieć się czegoś ciekawego o używanych codziennie pieniądzach.

Banknoty 10 zł

Są one najmniejsze, bowiem mierzą 12 cm x 6 cm. Przedstawiony jest na nich Mieszko I. Oprócz tego posiadają wzór inspirowany posadzką zdobiącą katedrę gnieźnieńską i motyw roślinny. Mają zielono-brązową kolorystykę.

Banknoty 20 zł

Jeśli chodzi o wymiary 20 zł, wynoszą one 12,6 cm x 6,3 cm. Na tych pieniądzach można zobaczyć wizerunek króla Bolesława I Chrobrego. Zdobi je również motyw ze słynnych Drzwi Gnieźnieńskich. Ich kolorystyka utrzymana jest w odcieniu fioletowo-różowym.

Banknoty 50 zł

Te natomiast mierzą 13,2 cm x 6,6 cm i są ozdobione podobizną króla Kazimierza III Wielkiego, motywem z drzwi katedry wawelskiej oraz gotyckim ornamentem. Mają kolor niebieski.

Banknoty 100 zł

Ich wymiary to 13,8 cm x 6,9 cm. Widnieje na nich portret króla Władysława II Jagiełły oraz ozdoby w stylu gotyckim. Mają odcień zieleni.

Banknoty 200 zł

Te mierzą natomiast 14,4 cm x 7,2 cm, a królem, którego podobizna je zdobi, jest Zygmunt Stary. Pojawiają się na nich też wieniec i wstęga. Poza tym banknoty 200 zł mają pomarańczowo-złotą kolorystykę. Co interesujące, nie stały się one tak popularne w obiegu jak mniejsze nominały. Choć nie są też warte najwięcej.

Banknoty 500 zł

Tych nie spotyka się na co dzień zbyt wiele. Co nie zmieni faktu, że funkcjonują w obiegu. Jeśli chodzi o wymiary banknotu 500 zł, wynoszą one 15 cm x 7,5 cm. Na tych pieniądzach można zobaczyć portret króla Jana II Sobieskiego. Ich kolor to natomiast seledynowy, wpadający nieco w błękitny.

Jak przechowywać banknoty?

Kiedy wiadomo już, jak duże są pieniądze o poszczególnych nominałach, pora zastanowić się nad wyborem odpowiedniego wyrobu galanteryjnego do ich przechowywania. To może być np. modny portfel damski lub męski, etui czy specjalna saszetka. Znaczenie ma ich design oraz funkcjonalność. Co więcej, warto pamiętać, by nie nosić pieniędzy na wierzchu, a najlepiej w torbie, żeby ochronić się przed potencjalną kradzieżą.

Wiele metod
dostaw

Polska MARKA

RFID chroniący
przed kradzieżą

Prawdziwa skóra

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami, otrzymuj rabaty i dostęp do ofert specjalnych.
Klikając w przycisk Zapisz się, zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.

14 dni na zwrot
produktu

Darmowa dostawa do Paczkomatu InPost (przedpłata)
od 100 zł

Wysyłka
produktu w 24h

Bezpieczne płatności
i transakcje