Galanteria ze skóry nigdy nie wychodzi z mody. Co więcej, starannie pielęgnowana potrafi odwdzięczać się pięknym wyglądem przez długie lata. Nie brakuje ludzi noszących np. skórzane paski od spodni wyciągnięte z szafy rodziców czy nawet dziadków. Jak je konserwować, jak wyczyścić, aby nie uszkodzić? Jak powinna przebiegać renowacja elementów takich jak klamra? Dzielimy się pięcioma sprawdzonymi poradami.
Niekiedy dobre chęci nie wystarczą. Jeśli brakuje nam wiedzy na temat pielęgnacji konkretnego materiału, wystarczy raz źle podejść do czyszczenia, a zostaną na nim trwałe ślady. Artykuł z naturalnej skóry dalej będzie spełniać swoje podstawowe zadanie (np. podtrzymywanie spodni), niemniej jako ozdoba się już nie sprawdzi.
Zanim przejdziemy do usuwania plam czy innych zabrudzeń oraz renowacji, warto zacząć od podstaw. Jak dbać o pasek skórzany, gdy go nie używamy? Przede wszystkim należy go właściwie przechowywać. Nie powinien być narażony na wysoką temperaturę, wilgoć ani promienie słońca. Znaczenie ma również sam sposób oraz miejsce trzymania przedmiotu. Niektórzy wkładają swoją galanterię np. do nylonowych woreczków. Chcą ją chronić, a zamiast tego przyczyniają się do ich niszczenia. Skóra to naturalny materiał, więc powinna „oddychać”.
Pierwsza wskazówka dotyczyła sposobu przechowywania wyrobów ze skóry. Trzy kolejne poświęcamy temu, jak je konserwować oraz czyścić z zabrudzeń. Najlepsze rozwiązanie to błyskawiczna reakcja, czyli usunięcie plamy tuż po jej powstaniu. Warto mieć przy sobie (w torebce lub plecaku) nawilżane chusteczki. Jak wyczyścić skórzany pasek od spodni, kiedy zauważymy, że pokrywa go jakaś ciecz? Pozbędziemy się jej dzięki szybkiemu przetarciu materiału. Jeśli nie zniknie całkowicie, i tak będzie nam łatwiej później usunąć pozostałości. Nie moczymy elementu w wodzie, bo grozi to pęknięciami oraz zarysowaniami. Jeżeli dojdzie do przemoczenia, nie wolno używać suszarki czy kłaść dodatku na kaloryferze. Przecieramy jego powierzchnię suchą ściereczką z tkaniny wchłaniającej wilgoć. Podobnie postępujemy z plamami krwi.
Warto wspomnieć tu o dekoracjach, które mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wody, zabarwić powierzchnię etc. Wtedy może być niezbędna nie tylko pielęgnacja samej skóry, ale i renowacja klamry od paska do spodni. Metoda zależy od tego, z czego ją wykonano. Przykładowo, metalową możemy konserwować pastą, a plastikową – wyczyścić płynem do mycia naczyń. Klamra może się także poluzować od częstego rozpinania lub pęknąć. Wtedy już o nią nie zadbamy, pozostaje wymiana na nową w specjalnym punkcie.
Trzecia porada przyda się każdemu, komu zdarza się pobrudzić czymś tłustym za stołem. Tutaj też potrzebne będzie szybkie wytarcie chusteczką lub ręcznikiem papierowym. Na kolejny krok przyjdzie czas w domu, gdzie możemy użyć mąki ziemniaczanej, zasypki dla dzieci bądź pudru. Posypujemy nim skórzany dodatek do spodni, następnie pozostawiamy go na kilka godzin. Po tym czasie proszek powinien wchłonąć cały tłuszcz, czyli plamę.
Czwarta wskazówka sprawdza się w domu z małymi dziećmi lub… osobami nieuważnymi. Renowacja paska skórzanego może sprawiać problemy, jeśli pokrywa go substancja, której trudno się pozbyć bez skrobania. Nawet wyczyszczony nie będzie wtedy dobrze wyglądać, gdyż uszkodzenia mechaniczne odbiorą mu elegancję. Idealnym przykładem może być guma do żucia. Na szczęście łatwo ją wyczyścić, jeśli tylko zna się sprytny trik. Wystarczy umieścić element galanterii w woreczku, a potem włożyć go do lodówki. Zamarznięta guma się kruszy, przez co można ją sprawnie oderwać.
Ostatnią podpowiedź poświęcamy pielęgnacji, która ma na celu wydłużenie żywotności naturalnej skóry. Nie sięgajmy po preparaty niewiadomego pochodzenia ani środki uniwersalne. Jak konserwować pasek skórzany od spodni? Najlepiej używać do tego produktów przeznaczonych do tego rodzaju materiału. Mogą być to specjalne woski, kremy, emulsje albo pasty. Dobrym pomysłem będzie zakup wosków pszczelich – świetnie zdają egzamin.
Zachęcamy do regularnego zaglądania na nasz blog. Zdradzamy w nim, jak dbać o przedmioty ze skóry oraz ich ozdoby, czyli np. jak wyczyścić klamry. Zapraszamy do lektury!