Jak czyścić wyroby skórzane? 6 przydatnych wskazówek

Akcesoria, obuwie czy ubrania wykonane ze skóry naturalnej prezentują się bardzo elegancko i szlachetnie. Przy tym są prawdziwie ponadczasowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji pozostaną w doskonałym stanie przez wiele lat. Jednak, jak przeprowadzić czyszczenie wyrobów skórzanych, aby im nie zaszkodzić? Oto nasze podpowiedzi.

Jak czyścić skórę naturalną, aby jej nie uszkodzić?

Tutaj wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju skóry powstał dodatek. Na przykład skóra licowa wymaga zastosowania odmiennych produktów od lakierowanej. Za to poznając podstawowe metody czyszczenia, z powodzeniem da się z nich korzystać w przypadku wszystkich skórzanych akcesoriów. Ale nigdy nie można używać mydła, które wysusza skórę!  Na szczęście istnieją inne, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne sposoby na to, jak wyczyścić portfel. Choć trzeba uwzględnić, że bardzo rozległe lub kłopotliwe plamy, mogą opierać się ogólnodostępnym środkom. Wówczas najlepsza opcja to wizyta u kaletnika, który na pewno znajdzie najlepsze rozwiązanie.

Jak wyczyścić portfel ze skóry licowej?

W tym wypadku najlepiej zaopatrzyć się w specjalne formuły do czyszczenia wyrobów skórzanych. Na rynku znajdują się liczne szampony oraz pianki o delikatnych składnikach. Bardzo ważne jest tutaj ostrożne podejście do sprawy. Pocieranie oraz nakładanie produktu bezpośrednio na portfel czy inne akcesoria nie wchodzi w grę. Środek czyszczący zawsze aplikujemy na zwilżoną miękką gąbkę lub szmatkę i dopiero wtedy ścieramy zabrudzenia. Wykonujemy okrężne ruchy bez niepotrzebnego nacisku. Po oczyszczeniu powierzchni, resztę preparatu usuwamy wilgotną ściereczką. Po wszystkim portfel musi wyschnąć, ale z dala od słońca czy grzejnika.

Jak wyczyścić portfel lakierowany? To proste!

W większości przypadków usuwanie zanieczyszczeń ze skóry lakierowanej nie sprawia większych trudności. Zresztą okazuje się ona odporna na większość zabrudzeń ze względu na gładką fakturę. Kurz czy niewielkie plamki innego typu wystarczy zetrzeć wilgotną, miękką tkaniną. Z kolei poważniejsze plamy zmywamy tylko profesjonalnymi środkami. Choć należy pamiętać, że nie mogą one zawierać alkoholu, który doprowadza do powstawania białych plam na tworzywie.

Czym wyczyścić skórzany czerwony portfel?

Nie tylko w przypadku czerwonych, ale też innych barwionych skór trzeba sięgnąć po specjalne metody. Przede wszystkim nie mogą one odbarwić tworzywa! Jedna ze sprawdzonych technik zakłada wykorzystanie flanelowej ściereczki, talku, wosku pszczelego i terpentyny. Zaczynamy od nagrzania szmatki, po czym nacieramy nią portfel. Następnie jego powierzchnię posypujemy talkiem, a po chwili dokładnie otrzepujemy. Kolejny krok to czyszczenie portfela mieszanką terpentyny (2 łyżeczki) oraz wosku (1 łyżeczka). Na końcu całość polerujemy.

Jak wyczyścić portfel wewnątrz?

Tak naprawdę środek portfela wymaga zastosowania takich samych metod, jak przy myciu go z zewnątrz. Trzeba przy tym pamiętać o dokładnym opróżnieniu jego zawartości, jak również o dokładnym wysuszeniu w temperaturze pokojowej. Wszystko inne sprawi, że skóra stanie się twarda, sucha i zacznie pękać.

Impregnacja i czyszczenie wyrobów skórzanych

Aby dowolny przedmiot ze skóry naturalnej długo wyglądał jak nowy, potrzebuje zabezpieczenia. Wykonujemy je zawsze po czyszczeniu! Otóż skórę licową oraz lakierowaną przecieramy kremem przeznaczonym specjalnie do niej. Klasyczną skórę można natłuścić dowolnym olejkiem. Taki zabieg powtarza się co kwartał. 

Wierzymy, że nasze wskazówki dotyczące tego, jak czyścić skórę naturalną okażą się pomocne!

Kategorie:

Damskie portfele skórzane

Męskie portfele skórzane

Wiele metod
dostaw

Polska MARKA

RFID chroniący
przed kradzieżą

Prawdziwa skóra

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami, otrzymuj rabaty i dostęp do ofert specjalnych.
Klikając w przycisk Zapisz się, zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.

14 dni na zwrot
produktu

Darmowa dostawa do Paczkomatu InPost (przedpłata)
od 100 zł

Wysyłka
produktu w 24h

Bezpieczne płatności
i transakcje